Jak stěhovat papouška

23.05.2023

Stěhování papouška vyžaduje přípravu a opatrnost, abyste minimalizovali stres vašeho domácího mazlíčka. Je důležité brát v úvahu jedinečné potřeby vašeho papouška a případně je konzultovat s veterinářem, pokud máte obavy nebo další specifické otázky ohledně stěhování papouška, je vždy nejlepší se poradit se zkušeným veterinářem specializujícím se na exotická zvířata. Každý papoušek je jedinečný a může vyžadovat specifické přístupy, které vám veterinář může doporučit.  

Tipy pro stěhování papouška

 • Před samotným stěhováním zkontrolujte nové prostředí, ve kterém se váš papoušek usadí. Ujistěte se, že je bezpečné a že nejsou žádné nebezpečné předměty nebo rostliny, ke kterým by papoušek mohl mít přístup.
 • Před stěhováním zajistěte vhodný cestovní kontejner pro papouška. Měl by být dostatečně velký, aby se papoušek mohl pohybovat, ale zároveň dostatečně malý, aby se cítil v bezpečí. Kontejner by měl být dobře větraný a bezpečný, aby se zabránilo úniku.

 • Ujistěte se, že papoušek je zvyklý na kontejner před samotným stěhováním. Nechte ho několikrát vstoupit dovnitř a přizpůsobit se novému prostředí. Můžete ho odměňovat pamlsky nebo oblíbenými hračkami, abyste ho dovnitř dostali snadněji.
 • Při balení papouška do kontejneru ho pečlivě přeneste a vyvarujte se jakéhokoli náhlého otřesu nebo příliš rychlého pohybu, který by mohl papouška vyděsit.
 • Zabezpečte kontejner tak, aby byl stabilní během přepravy. Můžete jej umístit na pevný povrch a upevnit, aby se zabránilo převrácení nebo posunutí během jízdy.
 • Během přepravy se vyhněte extrémním teplotám, průvanu a přímému slunečnímu záření. Papoušek by měl být udržován v klidném a tichém prostředí.
 • Pokud je to možné, stěhujte resp. převážejte papouška co nejrychleji. Vašeho papouška opatrně vyjměte z kontejneru po příjezdu na novou adresu a umístěte jej do bezpečného a již připraveného prostředí.
 • Po přestěhování dejte papouškovi čas na adaptaci na nové prostředí. Poskytněte mu známé hračky, krmivo a prostor, kde se bude cítit v bezpečí. Buďte trpěliví, protože papoušek může potřebovat nějaký čas na přizpůsobení.
 • Pokud je to možné, zachovejte co nejvíce rutin a prostředí, které je papouškovi známé. Například pokud máte stejné krmivo a vodu, pokuste se mu poskytnout stejné značky, aby se minimalizovala změna stravy.

 • Během stěhování a adaptace na nové prostředí věnujte papouškovi dostatek pozornosti a času. Dbejte na jeho pohodlí, hrajte si s ním a snažte se udržovat co nejvíce klid v jeho okolí.

 • Sledujte chování papouška po stěhování. Pokud zaznamenáte jakékoli známky stresu, jako je nadměrné křičení, úzkost, neobvyklé chování nebo ztráta chuti k jídlu, je důležité to sledovat. Pokud se takové příznaky vyskytují a přetrvávají, je vhodné kontaktovat veterináře.

Stěhování může papouška stresovat